Part Number
UP050B104K-B-BZ
Manufacturer
Taiyo YudenDescription
CAP CER 0.1UF 50V AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
In Stock
18,281 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

UP050B104K-B-BZ
lmages are for reference only.UP050B104K-B-BZ
CAP CER 0.1UF 50V AXIAL
DatasheetAxial
18,281 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor B Axial
UP050B104K-B-BZ

| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | B |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | Straight |
| Base Product Number | UP050B1 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | UP050B104K-A-BZ | UP050B104K-KFCZ | UP050B104K-NACZ | UP050B101K-A-B |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | |||
| Description | CAP CER 0.1UF 50V AXIAL | CAP CER 0.1UF 50V AXIAL | CAP CER 0.1UF 50V AXIAL | CAP CER 100PF 50V AXIAL |
| Series | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | Bulk | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |