UPR25F1600CT
UPR25F1600CT
UPR25F1600CT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPR25F1600CT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    AEC-Q200RES2512 1% 160 OHM 3W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2512 (6432 Metric)
  • Delivery Services
160 Ohms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Quick Inquiry
UPR25F1600CT
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series UPR
Resistance 160 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)