UZD0G220MCL1GB
UZD0G220MCL1GB
UZD0G220MCL1GB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UZD0G220MCL1GB
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD
  • Delivery Services
22 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UZD0G220MCL1GB
RoHS Status
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)