UZT1C330MCL1GB
UZT1C330MCL1GB
UZT1C330MCL1GB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UZT1C330MCL1GB
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
  • Delivery Services
33 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UZT1C330MCL1GB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 52.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)