UZT1H2R2MCL1GB
UZT1H2R2MCL1GB
UZT1H2R2MCL1GB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UZT1H2R2MCL1GB
  • Description
    CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
  • Delivery Services
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UZT1H2R2MCL1GB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization -
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 9.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.4 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)