VJ0402D1R7BXBAC
VJ0402D1R7BXBAC
VJ0402D1R7BXBAC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ0402D1R7BXBAC
  • Description
    CAP CER 1.7PF 100V C0G/NP0 0402
  • Delivery Services
1.7 pF ±0.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
VJ0402D1R7BXBAC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.7 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)