VJ0603A181FXAAC
VJ0603A181FXAAC
VJ0603A181FXAAC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ0603A181FXAAC
  • Manufacturer
    Vishay Vitramon
  • Description
    CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
180 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
VJ0603A181FXAAC
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Vitramon
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ
Capacitance 180 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)