VJ0805A102FXAMC
VJ0805A102FXAMC
VJ0805A102FXAMC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ0805A102FXAMC
  • Description
    CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
  • Delivery Services
1000 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
VJ0805A102FXAMC
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)