VJ0805A102FXBMP
VJ0805A102FXBMP
VJ0805A102FXBMP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ0805A102FXBMP
  • Manufacturer
    Vishay Vitramon
  • Description
    CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
1000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
VJ0805A102FXBMP
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number VJ0805
Parts with Similar Specifications
Product Attribute VJ0805A102FXBMC VJ0805A102FXBMP VJ0805A102FXAAC VJ0805A102FXAAP
Part Number VJ0805A102FXBMC VJ0805A102FXBMP VJ0805A102FXAAC VJ0805A102FXAAP
Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon Vishay Vitramon Vishay Vitramon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805 CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805 CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805 CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805