VJ0805Y823MXAMR
VJ0805Y823MXAMR
VJ0805Y823MXAMR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ0805Y823MXAMR
  • Manufacturer
    Vishay Vitramon
  • Description
    CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
0.082 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
VJ0805Y823MXAMR
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Vitramon
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ
Capacitance 0.082 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)