VJ1210Y184JBAAT4X
VJ1210Y184JBAAT4X
VJ1210Y184JBAAT4X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VJ1210Y184JBAAT4X
  • Description
    CAP CER 0.18UF 50V X7R 1210
  • Delivery Services
0.18 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
VJ1210Y184JBAAT4X
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ OMD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.18 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Open Mode, Soft Termination
Ratings -
Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)