VSM-08-20-100-50-00-L
VSM-08-20-100-50-00-L
VSM-08-20-100-50-00-L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VSM-08-20-100-50-00-L
  • Manufacturer
    AirBorn, Inc.
  • Description
    MOTORS & SOLENOIDS
  • Delivery Services
160 Connector Header, Male Pins Through Hole High Speed
Quick Inquiry
VSM-08-20-100-50-00-L
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Backplane Connectors - Specialized
Manufacturer AirBorn, Inc.
Series Versi
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Usage Backplane
Connector Type Header, Male Pins
Connector Style High Speed
Number of Positions 160
Number of Positions Loaded All
Pitch 0.050" (1.27mm)
Number of Rows 8
Number of Columns 20
Mounting Type Through Hole
Termination Press-Fit
Contact Layout, Typical -
Features Screwlocks
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm)
Color -
Current Rating (Amps) 2A
Material Flammability Rating -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Voltage Rating 200VAC