WTB56PR7SY342-0
WTB56PR7SY342-0
WTB56PR7SY342-0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WTB56PR7SY342-0
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 56 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
WTB56PR7SY342-0
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 56
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post 0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.250" (6.35mm)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Insulation Color Gray
Current Rating (Amps) 5A
Voltage Rating 1000V