WTB66SOR7SY
WTB66SOR7SY
WTB66SOR7SY
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WTB66SOR7SY
  • Delivery Services
66 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Quick Inquiry
WTB66SOR7SY
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post 0.109" (2.76mm)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Features Mating Guide, Mounting Flange
Current Rating (Amps) 5A
Voltage Rating 1000V