XL60-3R0308T-R
XL60-3R0308T-R
XL60-3R0308T-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    XL60-3R0308T-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP 3V 3000F THREAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
3000 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Axial, Can 0.23mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Quick Inquiry
XL60-3R0308T-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Electric Double Layer Capacitors EDLC-Supercapacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series XL60
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3000 F
Tolerance 0%, +20%
Voltage - Rated 3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.23mOhm
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Termination Weld Stud
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Axial, Can
Lead Spacing -
Size / Dimension 2.390" Dia x 5.433" L (60.70mm x 138.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 65°C