Part Number
XRD64L43AIV-F
Manufacturer
MaxLinear, Inc.Description
IC ADC 10BIT SAR 64LQFP
Datasheet
DatasheetPackage
64-LQFP
In Stock
34,056 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

XRD64L43AIV-F
lmages are for reference only.XRD64L43AIV-F
IC ADC 10BIT SAR 64LQFP
Datasheet64-LQFP
34,056 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 64-LQFP (10x10)
XRD64L43AIV-F

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Data Acquisition - Analog to Digital Converters ADC |
| Manufacturer | MaxLinear, Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Number of Inputs | 2 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | XRD64L43 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | XRD64L43AIVTR-F | XRD8775AID-F | XRD8775AIP-F | XRD8785AID-F |
| Manufacturer | MaxLinear, Inc. | MaxLinear, Inc. | MaxLinear, Inc. | MaxLinear, Inc. |
| RoHS Status | RoHS Compliant | |||
| Description | IC ADC 10BIT SAR 64LQFP | IC ADC 8BIT FLASH 20SOIC | IC ADC 8BIT FLASH 20DIP | IC ADC 8BIT FLASH 24SOIC |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |