Y0011500K000B9L
Y0011500K000B9L
Y0011500K000B9L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y0011500K000B9L
  • Description
    RES 500K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
500 kOhms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y0011500K000B9L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series S
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 500 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)