Y005810K6190T0L
Y005810K6190T0L
Y005810K6190T0L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y005810K6190T0L
  • Description
    RES 10.619K OHM 0.01% 0.3W AXIAL
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
10.619 kOhms ±0.01% 0.3W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y005810K6190T0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VTA
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Resistance 10.619 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)