Y0062750R000F9L
Y0062750R000F9L
Y0062750R000F9L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y0062750R000F9L
  • Description
    RES 750 OHM 0.6W 1% RADIAL
  • Delivery Services
750 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y0062750R000F9L
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 750 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±1ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)