Y0089133R000FP0L
Y0089133R000FP0L
Y0089133R000FP0L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y0089133R000FP0L
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RNC90Y133R00FP 131270
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
133 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y0089133R000FP0L
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series RNC90Y
Packaging Bulk
RoHS Status
Resistance 133 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)