Y00892K21000AR23R
Y00892K21000AR23R
Y00892K21000AR23R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y00892K21000AR23R
  • Description
    RES 2.21K OHM 0.05% 0.6W RADIAL
  • Delivery Services
2.21 kOhms ±0.05% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y00892K21000AR23R
Series RNC90Y
Packaging Strip
RoHS Status
Resistance 2.21 kOhms
Tolerance ±0.05%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)