Y008930K1000FR1R
Y008930K1000FR1R
Y008930K1000FR1R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y008930K1000FR1R
  • Description
    RNC90Y30K100FR 155633
  • Delivery Services
30.1 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y008930K1000FR1R
RoHS Status
Resistance 30.1 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)