Y144213K6500Q0L
Y144213K6500Q0L
Y144213K6500Q0L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y144213K6500Q0L
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES 13.65K OHM 0.02% 1/2W RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
13.65 kOhms ±0.02% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y144213K6500Q0L
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series RS92N
Packaging Bulk
RoHS Status
Resistance 13.65 kOhms
Tolerance ±0.02%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)