Y1455640R000B0R
Y1455640R000B0R
Y1455640R000B0R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y1455640R000B0R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES SMD 640 OHM 0.1% 1/5W 1506
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
640 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor Nonstandard Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y1455640R000B0R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSM
Resistance 640 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 1506
Ratings -
Size / Dimension 0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)