Y1624350R000T9R
Y1624350R000T9R
Y1624350R000T9R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y1624350R000T9R
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES SMD 350 OHM 0.01% 1/5W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
350 Ohms ±0.01% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y1624350R000T9R
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr VPG Foil Resistors
Series VSMP
Resistance 350 Ohms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)