Y162930R1000F9W
Y162930R1000F9W
Y162930R1000F9W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y162930R1000F9W
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES SMD 30.1 OHM 1% 1/10W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
30.1 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y162930R1000F9W
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr VPG Foil Resistors
Series VFCP
Resistance 30.1 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Metal Foil
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)