Part Number
1.5KE12C
Manufacturer
MeritekDescription
16.7V Clamp 86.71A Ipp TVS Diode
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
In Stock
45,719 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

1.5KE12C
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

17.3V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE12C

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Meritek |
| Series | 1.5KE |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | |
| Type | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | - |
| Voltage - Breakdown (Min) | 10.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 17.3V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection | - |
| Applications | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | DO-201 |
| Base Product Number | - |
| Unidirectional Channels | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 1.5KE12 | 1.5KE12 | 1.5KE12 | 1.5KE12-B |
| Manufacturer | Meritek | Littelfuse Inc. | Taiwan Semiconductor Corporation | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | 12V Clamp 86.71A Ipp TVS Diod | TVS D5.4X7.5 9.7V 1500W UNIDIR | 1500W, 12V, 10%, UNIDIRECTIONAL, | TVS DIODE 10.2VWM 17.54VC DO201 |
| Series | Meritek | Littelfuse Inc. | Taiwan Semiconductor Corporation | Littelfuse Inc. |
| Packaging | Strip | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |