1.5KE56CA-AT/TR13
1.5KE56CA-AT/TR13
1.5KE56CA-AT/TR13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE56CA-AT/TR13
  • Manufacturer
    YAGEO
  • Description
    TVS DO-201 47.8V 77V AUTO
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Delivery Services
77V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Quick Inquiry
1.5KE56CA-AT/TR13
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer YAGEO
Series 1.5KE-AT
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 47.8V
Voltage - Breakdown (Min) 53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package DO-201
Base Product Number -
Unidirectional Channels -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Parts with Similar Specifications
Manufacturer YAGEO Littelfuse Inc. Taiwan Semiconductor Corporation Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS DO-201 47.8V 77V AUTO TVS D5.4X7.5 45.4V 1500W UNIDIR 1500W, 56.1V, 10%, UNIDIRECTIONA TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC DO201