175GXMSJ100E
175GXMSJ100E
175GXMSJ100E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    175GXMSJ100E
  • Manufacturer
    Eaton - Bussmann Electrical Division
  • Description
    17.5KV 100E DIN FUSE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cartridge, Non-Standard
  • Delivery Services
100 A 17.5 kV AC DC Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder Cartridge, Non-Standard
Quick Inquiry
175GXMSJ100E
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 100 A
Voltage Rating - AC 17.5 kV
Voltage Rating - DC -
Response Time Slow Blow
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Breaking Capacity @ Rated Voltage 65kA
Melting I²t -
Approval Agency CE
Operating Temperature -
Color -
Size / Dimension 3.504" Dia x 21.142" L (89.00mm x 537.00mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 11.1 Ohms