73L2R27G
73L2R27G
73L2R27G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    73L2R27G
  • Description
    RES 0.27 OHM 2% 1/10W 0603
  • Delivery Services
270 mOhms ±2% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
Quick Inquiry
73L2R27G
Manufacturer CTS Resistor Products
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr CTS Resistor Products
Series 73Lx
Resistance 270 mOhms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)