73L2R43J
73L2R43J
73L2R43J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    73L2R43J
  • Description
    RES 0.43 OHM 5% 1/10W 0603
  • Delivery Services
430 mOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
Quick Inquiry
73L2R43J
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 430 mOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)