766141682GPTR13
766141682GPTR13
766141682GPTR13
lmages are for reference only.
  • Part Number
    766141682GPTR13
  • Description
    RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC
  • Package
    14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
6.8k Ohm ±2% 80mW Power Per Element Bussed 13 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Quick Inquiry
766141682GPTR13
Series 766
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Bussed
Resistance (Ohms) 6.8k
Tolerance ±2%
Number of Resistors 13
Number of Pins 14
Power Per Element 80mW
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.341" L x 0.154" W (8.65mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max) 0.069" (1.75mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 766141682G 766141682GP 766141682GPTR7 766141101G
Part Number 766141682G 766141682GP 766141682GPTR7 766141101G
Manufacturer CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC RES ARRAY 13 RES 100 OHM 14SOIC