768161470GP
768161470GP
768161470GP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    768161470GP
  • Manufacturer
    CTS Resistor Products
  • Description
    RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
  • Delivery Services
47 Ohm ±2% 100mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Quick Inquiry
768161470GP
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Resistor Networks-Arrays -
Manufacturer CTS Resistor Products
Series 768
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Type Bussed
Resistance (Ohms) 47
Tolerance ±2%
Number of Resistors 15
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 16
Power Per Element 100mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Grade -
Qualification -
Applications -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 768161470G 768161470GPTR13 768161471G 768161471GP
Part Number 768161470G 768161470GPTR13 768161471G 768161471GP
Manufacturer CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products CTS Resistor Products
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16SOIC RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16SOIC