Part Number
AFGHL25T120RL
Manufacturer
onsemiDescription
1200V/25A FSII IGBT LOW VCESAT (
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-3
In Stock
90,108 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

AFGHL25T120RL
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

IGBT Trench Field Stop 1250 V 48 A 400 W Through Hole TO-247-3
AFGHL25T120RL

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - IGBTs |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1250 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 48 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 100 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 25A |
| Power - Max | 400 W |
| Switching Energy | 1.94mJ (on), 730µJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 277 nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 27.2ns/116ns |
| Test Condition | 600V, 25A, 5Ohm, 15V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 159 ns |
| Base Product Number | AFGHL25 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | AFGHL25T120RH | AFGHL25T120RHD | AFGHL25T120RLD | AFGHL25T120RW |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | 1200V/25A FSII IGBT (NO FRD) TO2 | 1200V/25A FSII IGBT TO247 AUTOMO | 1200V/25A FSII IGBT LOW VCESAT T | FS7 1200V 25A SCR IGBT STAND-ALO |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tray | Tray | Tube |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |