CCMR.200T
CCMR.200T
CCMR.200T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CCMR.200T
  • Description
    FUSE CRTRDGE 200MA 600VAC/250VDC
  • Package
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Delivery Services
200mA 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
CCMR.200T
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 200mA
Voltage Rating - AC 600 VAC
Class CC
Approval Agency CE, CSA, UL
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 300kA AC, 20kA DC
Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Base Product Number -
Voltage Rating - DC 250 VDC