DFLZ5V1-TP
DFLZ5V1-TP
DFLZ5V1-TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DFLZ5V1-TP
  • Manufacturer
    Micro Commercial Co
  • Description
    DIODE ZENER 5.1V 1W SOD123FL
  • Package
    SOD-123F
  • Delivery Services
Zener Diode 5.1 V 1 W ±5% Surface Mount SOD-123FL
Quick Inquiry
DFLZ5V1-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)