DFLZ5V6Q-7
DFLZ5V6Q-7
DFLZ5V6Q-7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DFLZ5V6Q-7
  • Manufacturer
    Diodes Incorporated
  • Description
    DIODE ZENER 5.6V 1W POWERDI 123
  • Package
    POWERDI®123
  • Delivery Services
Zener Diode 5.6 V 1 W ±5% Surface Mount PowerDI™ 123
Quick Inquiry
DFLZ5V6Q-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 1 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C