Part Number
FAN5902UCX
Manufacturer
Fairchild SemiconductorDescription
SWITCHING CONTROLLER
Datasheet
DatasheetPackage
12-UFBGA, WLCSP
In Stock
82,014 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

FAN5902UCX
lmages are for reference only.FAN5902UCX
SWITCHING CONTROLLER
Datasheet12-UFBGA, WLCSP
82,014 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

- Converter, 3G RF Power Amplifier Voltage Regulator IC 1 Output 12-WLCSP (2.23x1.46)
FAN5902UCX

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Special Purpose Regulators |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Applications | Converter, 3G RF Power Amplifier |
| Voltage - Input | 2.7V ~ 5.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output | 0.4V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 12-WLCSP (2.23x1.46) |
| Base Product Number | FAN5902 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FAN5902MPX | FAN5018BMTCX | FAN5018BMTCX | FAN5018MTCX |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | Fairchild Semiconductor | Fairchild Semiconductor |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | IC REG CONV 3G RF PWR 1OUT 12MLP | IC REG CTRLR HI CUR 1OUT 28TSSOP | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER, VOLTAGE-MO |
| Series | - | - | - | * |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk | Bulk |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |