Part Number
FAN5903BUCX
Manufacturer
Fairchild SemiconductorDescription
SWITCHING REGULATOR
Datasheet
DatasheetPackage
9-UFBGA, WLCSP
In Stock
64,149 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

FAN5903BUCX
lmages are for reference only.FAN5903BUCX
SWITCHING REGULATOR
Datasheet9-UFBGA, WLCSP
64,149 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

- Converter, 3G, 3.5G, 4G RF Power Amplifier Voltage Regulator IC 1 Output 9-WLCSP (1.34x1.29)
FAN5903BUCX

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Special Purpose Regulators |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Applications | Converter, 3G, 3.5G, 4G RF Power Amplifier |
| Voltage - Input | 2.7V ~ 5.5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output | 0.4V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 9-WLCSP (1.34x1.29) |
| Base Product Number | FAN5903 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FAN5903BUCX | FAN5902MPX | FAN5902UCX | FAN5903UCX |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | Fairchild Semiconductor | onsemi |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | IC REG CONV 3G RF 1OUT 9WLCSP | IC REG CONV 3G RF PWR 1OUT 12MLP | SWITCHING CONTROLLER | IC REG CONV 3G RF 1OUT 9WLCSP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |