FWH5-010A6F
FWH5-010A6F
FWH5-010A6F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FWH5-010A6F
  • Manufacturer
    Eaton - Bussmann Electrical Division
  • Description
    FUSE BUSS 500V 10A 6X32
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
  • Delivery Services
10A 500 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Quick Inquiry
FWH5-010A6F
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Electrical-Specialty Fuses -
Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
Series FWH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge
Current Rating (Amps) 10A
Voltage Rating - AC 500 VAC
Response Time Fast Blow
Applications Electrical, Industrial
Features -
Class aR
Approval Agency CE, CSA, UL
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Size / Dimension 0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)