GMC55X7R335K50NT
GMC55X7R335K50NT
GMC55X7R335K50NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC55X7R335K50NT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    CAP2220 X7R 3.3UF 10% 50V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
3.3 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
GMC55X7R335K50NT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.138" (3.50mm)