GMC55X7R336M16NT
GMC55X7R336M16NT
GMC55X7R336M16NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC55X7R336M16NT
  • Description
    CAP2220 X7R 33UF 20% 16V
  • Package
    2220 (5750 Metric)
  • Delivery Services
33 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
GMC55X7R336M16NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.138" (3.50mm)