Part Number
GWM220-004P3-SL SAM
Manufacturer
IXYSDescription
MOSFET 6N-CH 40V 180A ISOPLUS
Datasheet
DatasheetPackage
17-SMD, Flat Leads
In Stock
12,336 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

GWM220-004P3-SL SAM
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Mosfet Array 40V 180A Surface Mount ISOPLUS-DIL™
GWM220-004P3-SL SAM

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 6 N-Channel (3-Phase Bridge) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 180A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | - |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 94nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | - |
| Power - Max | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 17-SMD, Flat Leads |
| Supplier Device Package | ISOPLUS-DIL™ |
| Base Product Number | GWM220 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TPC8211(TE12L,Q,M) | SI3590DV-T1-E3 | RQM2201DNS#P0 | SQ4917EY-T1_BE3 |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | Vishay Siliconix | Renesas | Vishay Siliconix |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | MOSFET 2N-CH 30V 5.5A 8SOP | MOSFET N/P-CH 30V 2.5A 6TSOP | MOSFET 2N-CH 60V 2A 6HWSON | MOSFET 2P-CH 60V 8A 8SOIC |
| Series | - | TrenchFET® | - | TrenchFET® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |