Part Number
H-3000L
Manufacturer
Stanley Electric CoDescription
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
In Stock
27,406 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

H-3000L
lmages are for reference only.H-3000L
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
DatasheetRadial
27,406 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Red 647nm LED Indication - Discrete 1.8V Radial
H-3000L

| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | Stanley Electric Co |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 3000mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 10° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 647nm |
| Wavelength - Peak | 660nm |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | 5mm Round |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 10.70mm |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HSML-C110 | HLMP0504 | HSMG-A100-L02J1 | HLMP-EH1B-120DD |
| Manufacturer | Broadcom Limited | Everlight Electronics Co Ltd | Broadcom Limited | Broadcom Limited |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | LED ORANGE CLEAR CHIP SMD R/A | LED GRN DIFFUSED RECTANGULAR T/H | LED YLW-GRN CLEAR 2PLCC SMD | LED 5MM HB RED ORN CLEAR RND T/H |
| Series | Broadcom Limited | Everlight Electronics Co Ltd | Broadcom Limited | Broadcom Limited |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Bulk | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Box (TB) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |