HCM1A1104-1R0-R
HCM1A1104-1R0-R
HCM1A1104-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM1A1104-1R0-R
  • Description
    FIXED IND 1UH 16A 3.3 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Inductor 16 A 3.3mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCM1A1104-1R0-R
Material - Core Iron Powder
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 16 A
Current - Saturation (Isat) 20A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 3.3mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)