HCM1A1104-1R5-R
HCM1A1104-1R5-R
HCM1A1104-1R5-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM1A1104-1R5-R
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 14A 4.2MOHM SMD
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Inductor 14 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCM1A1104-1R5-R
Series HCM1A
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Iron Powder
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 14 A
Current - Saturation (Isat) 17A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)