IW-2R0-20-SVT7-J
Manufacturer
AirBorn, Inc.Description
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
IW-2R0-20-SVT7-J
lmages are for reference only.IW-2R0-20-SVT7-J
MOTORS & SOLENOIDS
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
20 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold 22 AWG
IW-2R0-20-SVT7-J
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Free Hanging-Panel Mount |
| Manufacturer | AirBorn, Inc. |
| Series | IW |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Fastening Type | Screw Lock |
| Cable Termination | Solder Cup |
| Wire Type | Ribbon Cable |
| Wire Gauge | 22 AWG |