M22-1920005
Manufacturer
Harwin Inc.Description
CONN JUMPER SHORTING GOLD RED
Request for Quotation
M22-1920005
lmages are for reference only.M22-1920005
CONN JUMPER SHORTING GOLD RED
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Red Open Top 0.079" (2.00mm) Gold
M22-1920005
| Category | Connectors, Interconnects - Shunts-Jumpers - |
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Series | M22 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Open Top |
| Gender | Female Sockets |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 2 (1 x 2) |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Height | 0.138" (3.50mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 5.11µin (0.130µm) |
| Color | Red |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Material | Polyester, Glass Filled |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating (Amps) | 2A |