M22-1920046
M22-1920046
M22-1920046
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M22-1920046
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN JUMPER SHORTING TIN RED
  • Delivery Services
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Red Open Top 0.079" (2.00mm) Tin
Quick Inquiry
M22-1920046
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Shunts-Jumpers -
Manufacturer Harwin Inc.
Series M22
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Top
Gender Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid) 2 (1 x 2)
Pitch 0.079" (2.00mm)
Height 0.138" (3.50mm)
Contact Finish Tin
Contact Finish Thickness 118.1µin (3.00µm)
Color Red
Material Flammability Rating UL94 V-0
Housing Material Polyester, Glass Filled
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 2A