M22-3022000
M22-3022000
M22-3022000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M22-3022000
  • Description
    CONN RCPT HSG 40POS 2.00MM
  • Delivery Services
40 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
M22-3022000
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 40
Pitch 0.079" (2.00mm)
Number of Rows 2
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type -
Color Black
Features -
Insulation Material Thermoplastic
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Base Product Number M22-302
Parts with Similar Specifications
Product Attribute M22-3022000 M22-3022200 M22-3022200 M22-3010200
Part Number M22-3022000 M22-3022200 M22-3022200 M22-3010200
Manufacturer Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT HSG 40POS 2.00MM CONN RCPT HSG 44POS 2.00MM CONN RCPT HSG 44POS 2.00MM CONN RCPT HSG 2POS 2.00MM